Cesarski koncert fortepianowy

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu
NFM Sala Główna
Wrocław , pl. Wolności 1
Gold
Silver
Obsada
Wykonawcy: Martyn Brabbins – dyrygent, Jonathan Biss – fortepian, NFM Filharmonia Wrocławska,
Kategoria
Koncert
Długość
1 godz. 30 min

Opis


Obchodzona w tym roku 250. rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena to znakomita okazja nie tylko do przypomnienia najważniejszych dzieł mistrza, lecz także do poznania inspirowanych jego twórczością kompozycji współczesnych. Utwory należące do obu kategorii zabrzmią podczas czerwcowego koncertu we Wrocławiu.

Rozpocznie go wykonanie V Koncertu fortepianowego Es-dur „Cesarskiego”, dzieła, które okazało się ostatnim, jakie kompozytor przeznaczył na instrument solowy z orkiestrą. Podtytuł, pod którym utwór jest powszechnie znany, nie pochodzi od Beethovena, lecz od jego angielskiego wydawcy, Johanna Baptista Cramera. Utwór jest przebojowy w charakterze, a wirtuozowska i błyskotliwa partia solowa daje wykonawcy świetną okazję do zaprezentowania swoich możliwości. Pod koniec utrzymanej w formie ronda części trzeciej, tuż przed energiczną kulminacją, kompozytor przygotował dla słuchaczy niespodziankę: partii fortepianu towarzyszą tu bowiem dźwięki kotłów, co było w owych czasach rozwiązaniem nietypowym. Ale Beethoven lubił w miejsce gotowych formułek wprowadzać swoje własne rozwiązania, niejednokrotnie odkrywcze i w brawurowy sposób igrające z oczekiwaniami odbiorców.

Koncert fortepianowy Gneixendorf Music – A Winter's Journey autorstwa australijskiego twórcy Bretta Deana zainspirowany został epizodem z biografii autora Missa solemnis. Beethoven spędził w tej wiosce kilka miesięcy, od września do grudnia 1826 roku. Przyjechał wraz z bratankiem w odwiedziny do brata, ale po kilku zaledwie dniach pomiędzy mężczyznami wybuchła gwałtowna kłótnia. Kompozytor wyprowadził się i zamieszkał u lokalnego handlarza, który zaoferował mu trzy pokoje na pierwszym piętrze swojego domu. Artysta mieszkał w nich za darmo przez resztę pobytu w tej miejscowości, pracując nad swoim ostatnim kwartetem smyczkowym i wprowadzając ostatnie poprawki do IX Symfonii. Powrócił zaś do Wiednia na początku grudnia, a tytułowa „podróż zimowa” odkrytym powozem przyczyniła się do zapalenia płuc i w rezultacie do poważnej choroby, która skończyła się zgonem kompozytora. Koncert fortepianowy nie jest jedynym dziełem Deana inspirowanym życiem i twórczością Beethovena. Do kompozycji takich należy także Pastoral Symphony, Testament i Hommage à Beethoven. Wrocławskie wykonanie Gneixendorf Music – A Winter's Journey będzie polską premierą tego dzieła.

Dostępne terminy


Jak dokonać wymiany voucherów na bilety


  1. Z listy powyżej wybierz termin spektaklu.
  2. Na mapie Sali oznacz miejsca, które najbardziej Ci odpowiadają. Jeśli sala ma miejsca nienumerowane, podaj liczbę miejsc.
  3. Dla każdego wybranego miejsca podaj kod Vouchera MultiTeatr (jeden Voucher uprawnia do wymiany na jeden bilet).
  4. Podaj Swoje dane oraz adres email, na który mają zostać przesłane bilety.
  5. Po poprawnej weryfikacji kodów Voucherów MultiTeatr, bilety otrzymasz w formie pliku PDF, do samodzielnego wydruku.
  6. Bilety należy okazać w teatrze przy wejściu na salę, bezpośrednio przed spektaklem (w wyjątkowych sytuacjach mogą zostać Państwo poproszeni o okazanie biletów w kasie teatru).

W przypadku jakichkolwiek problemów związanych z dokonaniem wyboru miejsc na wybrany spektakl, prosimy o kontakt z info@multiteatr.pl.