Muzyka Tatr

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu
NFM Sala Główna
Wrocław , pl. Wolności 1
Gold
Silver
Obsada
Michał Nesterowicz – dyrygent Bartłomiej Nizioł – skrzypce NFM Filharmonia Wrocławska
Kategoria
Koncert
Długość
1 godz. 30 min

Opis


Tatrzańska przyroda stała się inspiracją dla autorów wielu znakomitych dzieł. Niektórzy z nich czerpali z folkloru mieszkańców Podhala, innych twórców z kolei fascynował surowy majestat górskiego krajobrazu.

Orawa Wojciecha Kilara jest jednym z najczęściej wykonywanych dzieł autora, stanowi też zwieńczenie jego „poliptyku tatrzańskiego”. Kompozytor nawiązał do kultury orawskiej poprzez zastosowanie ostrej, wyrazistej rytmiki i skali przywołującej brzmienie góralskiej kapeli. Wrażenie to wzmacnia jeszcze gromkie „Hej!” muzyków, kończące cały utwór. Orawa jest kompozycją porywająco żywiołową i wyrazistą, pełną ogromnej energii. Bardzo zadowolony był z niej także samokrytyczny Kilar, który stwierdził, że „jest jedynym utworem, w którym nie zmieniłby żadnej nuty”.

Tatry stanowiły źródło inspiracji również dla Mieczysława Karłowicza. Jego Koncert skrzypcowy A-dur jest wczesnym utworem kompozytora, kompletnie odmiennym od późniejszych, melancholijnych, mrocznych i pesymistycznych poematów symfonicznych. To dzieło lekkie i radosne w nastroju, ujęte w tradycyjny trzyczęściowy schemat formalny. Partia solowa stawia przed wykonawcą poważne trudności, kompozytora nie interesowało jednak tworzenie popisowego fajerwerku. Najważniejsze było dla niego wyeksponowanie możliwości wyrazowych skrzypiec i właśnie temu aspektowi podporządkował cały koncert, tworząc kompozycję przystępną, liryczną i zaskakująco słoneczną.

I Symfonia e-moll fińskiego kompozytora Jeana Sibeliusa jest dziełem, w którym śpiewność melodii i bogactwo nastrojów łączą się z surową, oszczędną kolorystyką. To ona z czasem stała się znakiem rozpoznawczym jego stylu. Utwór ten przesiąknięty jest nastrojem melancholii, która ustępuje momentami miejsca gwałtownym wybuchom namiętności. Nawet czwarta część nie przynosi definitywnego rozwiązania konfliktów – Sibelius kończy symfonię dwoma cichymi akordami instrumentów smyczkowych, granymi pizzicato.

Dostępne terminy


Jak dokonać wymiany voucherów na bilety


  1. Z listy powyżej wybierz termin spektaklu.
  2. Na mapie Sali oznacz miejsca, które najbardziej Ci odpowiadają. Jeśli sala ma miejsca nienumerowane, podaj liczbę miejsc.
  3. Dla każdego wybranego miejsca podaj kod Vouchera MultiTeatr (jeden Voucher uprawnia do wymiany na jeden bilet).
  4. Podaj Swoje dane oraz adres email, na który mają zostać przesłane bilety.
  5. Po poprawnej weryfikacji kodów Voucherów MultiTeatr, bilety otrzymasz w formie pliku PDF, do samodzielnego wydruku.
  6. Bilety należy okazać w teatrze przy wejściu na salę, bezpośrednio przed spektaklem (w wyjątkowych sytuacjach mogą zostać Państwo poproszeni o okazanie biletów w kasie teatru).

W przypadku jakichkolwiek problemów związanych z dokonaniem wyboru miejsc na wybrany spektakl, prosimy o kontakt z info@multiteatr.pl.