Noe i jego arka – opera dziecięca

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu
NFM Sala Główna
Wrocław , pl. Wolności 1
Gold
Silver
Obsada
Ernst Kovacic – dyrygent Soliści Chór Chłopięcy NFM Chór „Con Brio” Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu Małgorzata Podzielny – kierownictwo artystyczne chórów NFM Orkiestra Leopoldinum
Typ
Dla Dzieci
Długość
1 godz. 30 min

Opis


Angielski kompozytor Benjamin Britten uważał, że muzyka powinna być przystępna i przemawiać do jak najszerszego grona odbiorców. Pisał więc dzieła komunikatywne, nierzadko angażujące też najmłodsze pokolenie wykonawców i muzyków amatorów. Taką właśnie kompozycją jest prezentowana podczas festiwalu barwna i atrakcyjna w odbiorze opera dziecięca Noye’s Fludde.

Jako temat swojej opery Britten obrał opisaną w Księdze Rodzaju historię potopu i arki Noego. Inspiracją do skomponowania dzieła były wystawiane w Chester w XV wieku misteria, czyli udramatyzowane historie oparte na wątkach biblijnych. Oprócz tematów religijno-dydaktycznych niejednokrotnie zawierały one elementy obyczajowe, często o charakterze komicznym. W dziele tak właśnie potraktowana jest relacja Noego z żoną. Kobieta bardziej niż budową arki interesuje się plotkami i biesiadowaniem z koleżankami, a kiedy w końcu synowie Noego siłą wprowadzają ją na statek, ta odwdzięcza się mężowi siarczystym policzkiem. Prawie wszystkie partie przeznaczone są dla śpiewaków amatorów i dla dzieci. Rola Boga jest mówiona, natomiast partie tytułowego bohatera i jego małżonki śpiewają profesjonaliści. Towarzysząca im orkiestra nie jest zbyt duża i podzielona została na dwa zespoły. W jednym z nich (w skład którego wchodzą m.in. kwartet smyczkowy, fortepian, kotły, flet prosty) grają zawodowcy, w drugim zaś (perkusja) – głównie amatorzy.

Muzyka Brittena jest przystępna w odbiorze, a mnogość wykorzystanych przez kompozytora instrumentów perkusyjnych daje ciekawe efekty barwne. Dzieje się tak choćby w scenie potopu, w której kolorystyka sugestywnie tworzy nastrój grozy – muzyka naśladuje odgłosy grzmotów, gwałtowną ulewę czy wielkie fale, zalewające ziemię dokoła statku. Dzieło miało swoją premierę na festiwalu w Aldeburgh w czerwcu 1958 roku i otrzymało niezwykle entuzjastycznie recenzje, w których krytyka doceniła zarówno zaangażowanie najmłodszych wykonawców, jak i walory artystyczne utworu. Także obecnie Noye’s Fluddejest uważana za jedną z najpiękniejszych oper, w których dla dzieci przewiedziana została nie tylko rola słuchaczy, lecz także wykonawców.

Dostępne terminy


Jak dokonać wymiany voucherów na bilety


  1. Z listy powyżej wybierz termin spektaklu.
  2. Na mapie Sali oznacz miejsca, które najbardziej Ci odpowiadają. Jeśli sala ma miejsca nienumerowane, podaj liczbę miejsc.
  3. Dla każdego wybranego miejsca podaj kod Vouchera MultiTeatr (jeden Voucher uprawnia do wymiany na jeden bilet).
  4. Podaj Swoje dane oraz adres email, na który mają zostać przesłane bilety.
  5. Po poprawnej weryfikacji kodów Voucherów MultiTeatr, bilety otrzymasz w formie pliku PDF, do samodzielnego wydruku.
  6. Bilety należy okazać w teatrze przy wejściu na salę, bezpośrednio przed spektaklem (w wyjątkowych sytuacjach mogą zostać Państwo poproszeni o okazanie biletów w kasie teatru).

W przypadku jakichkolwiek problemów związanych z dokonaniem wyboru miejsc na wybrany spektakl, prosimy o kontakt z info@multiteatr.pl.