Adres
45-056 Opole
ul. Augustyna Kośnego 2a
Telefon
(77) 454 23 36

Opolski Teatr Lalki i Aktora zaliczany jest do najlepszych scen lalkowych w Polsce – doceniany przez krytyków i widzów w całym kraju za spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ten jeden z najstarszych polskich teatrów lalek założony w 1937 roku przez Alojzego Smolkę, od początku był miejscem spotkań dla wielu wybitnych artystów.
 
Liczne premiery i prapremiery świetnych tekstów zwróciły na teatr uwagę ogólnopolskiej krytyki, jak również przyciągnęły do niego widzów spoza kraju. Znakiem rozpoznawczym sceny stała się otwartość pracujących w nim twórców, ich świadomość języka współczesnej sztuki oraz chęć podjęcia dialogu na poważne tematy, zarówno z widzem dziecięcym, jak i dorosłym.
 
Spektakle tworzone na opolskiej scenie lalkowej otrzymują nagrody na festiwalach i prezentowane są podczas najważniejszych krajowych imprez teatralnych. OTLiA pokazywał swoje przedstawienia także w wielu miejscach na świecie, m.in. w Niemczech, Finlandii, byłej Jugosławii, na Ukrainie, Słowacji, w Szwecji, Izraelu, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i Egipcie.
 
Od 1962 roku OTLiA jest organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek – wyjątkowego przeglądu i konfrontacji najciekawszych zjawisk we współczesnym teatrze formy. Wydarzenie to przyciąga do miasta interesujących artystów, pozwala przyjrzeć się poziomowi rodzimego lalkarstwa, ale jednocześnie jest barwnym, teatralnym świętem wszystkich opolan.
Obok ambicji artystycznych bardzo ważna jest rozwijana w Teatrze koncepcja działań edukacyjnych, pomyślana jako spotkanie twórców z widownią w każdym wieku.

Dostępne spektakle


AKADEMIA PANA KLEKSA

Obsada Tomasz Szczygielski, Jakub Kowalczyk, Krzysztof Jarota, Jan Chraboł, Karolina Gorzkowska, Anna Jarota, Aleksandra Mikołajczyk, Agnieszka Zyskowska-Biskup, Zygmunt Babiak, Łukasz Bugowski, Andrzej Szymański.
Reżyseria Jacek Gębura
Długość

ZAGUBIONY CHŁOPIEC

Obsada Karolina Gorzkowska, Barbara Lach, Aleksandra Mikołajczyk, Beata Passini (gościnnie), Anna Wieczorek (gościnnie), Elżbieta Żłobicka, Zygmunt Babiak, Łukasz Bugowski, Jakub Kowalczyk.
Reżyseria Paweł Passini
Długość

MAŁA DRAKA O ZWIERZAKACH

Obsada Dorota Nowak, Mariola Ordak-Świątkiewicz
Reżyseria Ewa Piotrowska
Długość

HOKUS POKUS,CZARY MARY...I KRÓL

Obsada Dorota Nowak, Mariola Ordak-Świątkiewicz, Elżbieta Żłobicka, Andrzej Mikosza.
Reżyseria Paweł Aigner
Długość

MAŁA MYSZ I SŁOŃ DO PARY

Obsada Mariola Ordak-Świątkiewicz, Andrzej Szymański, Agnieszka Zyskowska-Biskup, Łukasz Bugowski, Zygmunt Babiak, Tomasz Szczygielski, Dorota Nowak
Reżyseria Agata Kucińska
Długość

IDZIEMY PO SKARB

Obsada Krzysztof Jarota, Elżbieta Żłobicka, Jan Chraboł, Anna Jarota
Reżyseria Ireneusz Maciejewski
Długość

ZORRO

Obsada Karolina Gorzkowska, Anna Jarota, Agnieszka Zyskowska-Biskup, Elżbieta Żłobicka, Zygmunt Babiak, Łukasz Bugowski, Jan Chraboł, Krzysztof Jarota, Jakub Kowalczyk, Tomasz Szczygielski, Andrzej Szymański
Reżyseria Paweł Aigner
Długość 1 godz.

Mapa